Új trendek a divatiparban

Nem mindig vesszük észre, de a divat valamilyen formában behálózza a mindennapjainkat. Na de hogyan maradjunk divatosak, miközben óvjuk a környezetünket? Milyen történelmi hidakat kellett áthidalniuk az évek során az előállító cégeknek, mikből kellett tanulniuk, hogy kialakíthassanak egy fenntarthatóságra alapuló rendszert?

Ipari forradalmak

Mindennek megértéséhez Antal Hajnal az 1600-as évek közepéig kalauzolt vissza, amikoris XIV. Lajos új trendek kialakításával, a selyem népszerűsítésével megreformálta a divatot. Mindezek után a divat megjelent mint gazdasági eszköz a különböző rendszerek körforgásában. A megreformált divat alapú rendszert Marie Antoniette gondolta tovább 1775 környékén, aki eltekintett az elegánstól, és elterjesztette az Angliából származó pamutot. Mivel egyre nagyobb igény volt a termelésre, beindult az iparosodás. Ezután már csak felfele vezetett az út, megjelent a tömegtermelés, a kézi előállítást felváltották a gépek. A második ipari forradalom során egy komplex gazadasági és társadalmi átalakulás volt megfigyelhető, az áruházak megjelenésével pedig létrejött egy új fogyasztói lánc is. Így jutunk a harmadik ipari forradalomhoz, ahol egy komplexebb automatizálási rendszert alkalmaztak, létrejöttek a konfekciók. Mindezek az újulások, fejlődések alakítottták ki a ma ipari forradalmát, ami egy 4.0-ás verzió. Ennek legnagyobb feladata, hogy az elmúlt évek folyamataiból származó tanulságokat úgy alkalmazza, hogy azzal produktív legyen.

A cél

A második ipari forradalom után már fast fashionról beszélünk, amikor folyamatos új trendek kerültek piacra, az előállítók célja pedig főként arra irányult, hogy minél többet, minél hatékonyabban, minél olcsóbban dolgozzanak, nem volt zavaró tényező, ha ez olykor etikátlanul történt. A Selected Bags által is képviselt slow fashion elterjedése után azonban az is céllá vált, hogy a termék, – azon kívül, hogy olcsón és gyorsan eljut a fogyasztókig – előállítása etikus maradjon mind a környezet, mind a társadalom felé. Saját vállalkozását bemutatva Hajnal elmondta, hogy ők évente több tonna papírt hasznosítanak újra termékeik elkészítéséhez, figyelve ezzel a környezetre, illetve buzdítva fogyasztóikat, hogy elinduljanak egy fenntarthatóság felé vezető úton.

A ma divatiparjának környezeti jellemzői

Előadása során Antal Hajnal felsorolta mindazokat a tényezőket, amelyek segítik, olykor nehezítik egy cég működését. A felgyorsult globalizáció lehetővé teszi, hogy a termék elkészüljön egy adott kontinensen, aztán egy másik kontinensen kerüljön eladásra. A terjesztésben segítő szerepet játszanak a kommunikációs csatornák is, ahol az adott cég közölni tudja az egyediségét, sajátos dizájnját. Nehézséget elsősorban az okoz, hogy a produktivitás és a túltermelés között egy mértéket tartsanak. Ugyanakkor a kompetitivitás is egy kihívásnak tekinthető, ugyanis folyamatosan újuló trendek, illetve kollekciók szükségesek ahhoz, hogy a fogyasztó érdeklődése fennmaradjon. A végcél tehát, hogy a cég úgy termeljen, hogy közben kompetitív és produktív legyen, de védje a környezetet, és társadalmilag is érzékeny maradjon. Hajnal mindezek mellett megfogalmazott egy pár sajátos tényezőt, ami egy céget előrelendíthet: fontos kitűzni célul azt, hogy ne csupán a terméket, hanem egy üzenetet is megkapjon a fogyasztó, az igényei pedig mindig legyenek figyelemmel tartva, hogy kialakuljon egy tudatos fogyasztói réteg.

Értékek és alapelvek

Hajnal visszaemlékzett a kilenc évvel ezelőtti célkitűzésére, ami akkor még csupán a produktivitás volt, hogy minél több terméket előállítson és eladjon. Miután azonban megfogalmazódott benne, hogy ő divattá szeretné tenni a környezetvédelmet, és mások szemetéből akar kincset kreálni, meglátása is változott. Ma már az értékteremtés a cél, úgy állít elő, hogy közben értékrendszert rendel a biznisz mellé. A lokalitás kérdését is kiemelte, hangsúlyozva a helyi termelők munkájának fontosságát. Mint kifejtette, a Selected Bags tevékenysége edukációs jelleggel is bír, és a mögé kialakított közösségnek köszönhető az, hogy évek után is fennmaradt. Ezt a közösséget folyamatosan formálja, „neveli”, és az esetleges kudarcokról tájékoztatva bevonja őket, megtartva bizalmukat. Buzdítja vásárlóit, hogy a termékeit ne csupán azért válasszák, mert egyediek, arra is figyeljenek közben, hogy ezek környezetvédelmi céllal készültek, ezáltal az ökológiai lábnyomuk is kevesebb lesz.

A szokásokhoz híven a szakmai előadást ezúttal is borkóstoló követte. Vendégünk a CARASTELEC pincészet volt, a borokat Bereczki Csaba, a pincészet borásza ismertette. Mindemellett szarvasgomba inyencségeket is kipróbálhattunk, Fekete Henriett bemutatásában.

Megosztás

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kapcsolodó hírek

Tekintse meg az alábbi cikkeinket is!

A Befektetés Művészete

A Befektetés művészete címmel zajlott az áprilisi Vállalkozásokról nyitottan többszemközt eseménye, ahol Bitai László pénzügyi

Adatalapú cégvezetés

Az adatalapú cégvezetés témája került terítékre a márciusi Vállalkozásokról nyitottan többszemközt eseményén. A szakmai beszélgetésen