A Befektetés Művészete

A Befektetés művészete címmel zajlott az áprilisi Vállalkozásokról nyitottan többszemközt eseménye, ahol Bitai László pénzügyi elemző, Jakab Zoltán vállalkozó és Korponay Ferenc állatorvos, befektető tanácsait hallgathattuk. A beszélgetés résztvevői kezdeti lépéseiket osztották meg, majd a kezdő vállalkozókhoz szólva fogalmazták meg tanácsaikat. A későbbiekben többek között szó esett arról, hogy mi motiválhat egy befektetőt, mibe érdemes befektetni vagy hogyan választhat befektetést a tőzsdén, de meghívottaink az ingatlan beruházásokat is érintették.

A Vallásszabadság Házában szervezett szakmai beszélgetést Pap György és László Judit moderálták;  a beszélgetésbe a közönség is csatlakozhatott.

„Minél többször merjünk hibázni, hogy tanuljunk belőle”

A múltat felidézve meghívottaink kezdeti lépéseiket tárták a hallgatóság elé. Jakab Zoltán és Korponay Ferenc elmondásaik szerint viszonylag fiatalon kezdtek befektetésekkel foglalkozni, Bitai László ezzel szemben karrierjét alkalmazottként kezdte, a befektetők világába később került. Így a legnagyobb energiájú időszakát alkalmazottként élte, a félelem mindig visszahúzta, igyekezett a kockáztatások helyett a biztonság felé hajlani. Mint elmondta, ezt utólag bánja, úgy gondolja, bátrabbnak kellett volna lennie, több rizikót vállalnia, hiszen úgy látja, fiatalon még nincs túl nagy veszíteni való – ezt tanácsolná a kezdő befektetőknek is. Tanácsként ugyanakkor megfogalmazta, el kell engedni az aggodalmat és kapzsiságot, kockáztatni kell, a veszteséget pedig tapasztalat- és tudásszerzésként megélni.  Korponay Ferenc bár megélt egy „burn out” időszakot, mégsem csinálná másképp; azt azonban hozzátette, Bitaival ellentétben ő úgy látja, hogy ma egy kezdőnek jobb előbb mástól tanulnia, és tapasztalatszerzés után állnia a saját lábára. „Ismerd meg magadat, azt, hogy miben vagy jó, mennyi a tűrőképességed, majd tapasztalj, és akár veszíts!” – egészítette ki a gondolatokat Jakab Zoltán.

Milyen területen érdemes befektetni?

Az előadók egyetértettek abban, hogy a feltett kérdésre nincs konkrét válasz, az a személytől, illetve kitűzött céljaitól függ. Így elkülöníthető a kis befektető, aki inkább csak megtakarítani akar, illetve a stratégiai, úgynevezett vállalkozó befektető, akinek a befektetés a vállalkozási folyamának egy megnyilatkozása lesz. Mindezek függvényében tehát az illetőnek saját magának kell feltérképeznie azt, hogy mennyit akar kockáztatni, milyen rizikófaktorokkal akar dolgozni, milyen időtávon képzeli el mindezt, illetve mennyire akar részese lenni a folyamatnak – sorolta Korponay Ferenc.

Jakab Zoltán saját tapasztalatai alapján elmondta, ő elsősorban a kis szintű befektetéseket ajánlja– például napelemek használata, ablakok cseréje, szigetelés megerősítése. Mindezzel ugyanis sokat lehet spórolni a fenntartási és üzemeltetési költségeken – tette hozzá.  

A bitcoinba való befektetésbe a meghívottak nem hisznek, veszélyesnek tartják, és cashflow-t sem termel – így azzal csak akkor keresel, ha másnak drágábban eladod, ami nem egy jó üzleti modell – értettek egyet. Bitai László elmondta, egy bizonyos portfolióba, százalékok szintjén lehet részesedni, de úgy gondolkodjunk, hogy azzal a társadalom egésze jól járjon. Sok évnyi tapasztalat és veszteség után megfogalmazta, folyamatosan figyelni kell az árak alakulását, azt, hogy valós értéket tükröznek-e. Ám talán még ez sem nevezhető a legmegfelelőbb módszernek, hiszen manapság a tranzakciók nagy részét robot végzi, amíg az ember kiszámolja, lehet, hogy az árak szempontjából késő lesz – tették hozzá az előadók.

Ingatlan beruházások

Az ingatlanvásárlás területére tévedve az előadók egyöntetűen megfogalmazták, első és legfontosabb szempont az ingatlan elhelyezkedése, azonban hozzátették, ingatlanba fektetni nem éri meg. Jakab Zoltán elmondása szerint ingatlanba fektetni konzervatív döntés, mivel nincs kiforrott kultúra, tőzsde e tekintetben. A megvásárolt ingatlanok kiadása bizonytalan, a rizikó faktorok és a likviditási kockázat aránya nagy, a hozamrész azonban kevés. Ha mégis erre adja valaki a fejét, – mint ahogyan ő is tette – érdemes valami különlegeset értékesíteni. Saját példáján keresztül szemléltetve elmondta, ő olcsó, központi, lerobbant tereket vásárolt meg, amiket aztán felújított, saját gyűjteményéből származó festményekkel, szobrokkal díszített (amelyek plusz értéket is adnak), majd Airbnb szálláshelyként értékesítette őket. A meghívottak az irodaházakba és parkolóhelyekbe való befektetéseket azonban biztos forrásnak titulálták. 

Mi motiválhat egy befektetést?

Miben méred a nyereséget a befektetésben? – tevődik fel a kérdés. Jakab Zoltán szerint mindenképp olyanba érdemes befektetni, ami az értékén túl boldogságot is ad a tulajdonosának; ha nem is sikerül utólag értékesítenie, de jó érzés tudnia, hogy a saját tulajdonában van. Ezen felül pedig érdemes a társadalomba, a fiatalokba befektetni – tette hozzá – a megszerzett tapasztalatot, tudást átadni az arra vágyóknak. A befektetők életében természetesen jelen van egy nagy adag adrenalin is, amely hajtja őket, sok esetben odaláncolja, amely nehézzé teszi az eltávolodást a pénztől. Korponay Ferenc hozzátette, mindenben van azonban egy arany középút, az adrenalinszintet, a rizikóvállalást is egyensúlyban lehet tartani; ami a legfontosabb szerinte, az a kitartás.

Befektetés – saját vagy banki tőke?

A bank pénzével érdemes gazdálkodni, hiszen „a bank tudja legolcsóbban kölcsön adni a pénzt.” A hitelhez fordulás attól is függ, mennyire van az illetőnek bátorsága, illetve tapasztalata. Az előadók kezdőknek nem ajánlották.

Megosztás

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kapcsolodó hírek

Tekintse meg az alábbi cikkeinket is!

Adatalapú cégvezetés

Az adatalapú cégvezetés témája került terítékre a márciusi Vállalkozásokról nyitottan többszemközt eseményén. A szakmai beszélgetésen