Adatalapú cégvezetés

Az adatalapú cégvezetés témája került terítékre a márciusi Vállalkozásokról nyitottan többszemközt eseményén. A szakmai beszélgetésen Barta Vilmos, a Nexxon ügyvezetője, Gündisch Zoltán, a Mendola cégcsoport ügyvezetője és Varga-Pál-Petry Zsolt, a Petry cégcsoport ügyvezetője számolt be mindarról, hogy vállalkozásaik esetében hogyan fejlődött ki az adatalapú vezetés. Az előadók megosztották, hogy mikor kezdtek el adatokat gyűjteni, mennyi időbe telt azok feldolgozása, illetve hogyan integrálták ezeket cégen belül. Mindezek mellet szó esett a piaci trendek követéséről, a marketing stratégiák alkalmazásáról is.

A Vallásszabadság Házában szervezett szakmai beszélgetést László Judit és Papp György moderálták, teret adva a közönség kérdéseinek is.

Manapság a digitalizáció egyre nagyobb teret kap a konferenciákon, szakmai beszélgetéseken, egyaránt a cégek működésében is. Meghívottjaink mindannyian több mint tíz éve állnak vállalkozásaik élén, így a kezdetekben az adataikat sem a maihoz hasonló módon dolgozták fel, alkalmazkodniuk kellett az eléjük táruló lehetőségekhez. Mint elmondták, az első adatokkal való munka esetükben a kétezres években vette kezdetét, amikor skálákat kezdtek el vizsgálni vagy éppen egy addig nem használt integrált rendszert vezettek be, amely pontosabban mutatta a gyártási költségeket, megkönnyítve ezzel az árazási feltételeket. A rendszer bevezetése lépcsőfok volt a működésben, segített a nagy áruházakkal való versenyben is, ugyanis olyan esetekben a legkisebb számokra is figyelni kellett, hogy pozíciójukat megtartsák.

Kezdeti szokások kialakítása

A kezdetek nem mentek zökkenőmentesen, előfordult, hogy konzultáns cégeket vontak be, lebontották és csoportosították az adatokat a hatékonyság érdekében. Varga-Pál-Petry Zsolt saját vállalkozása kapcsán elmondta, a húsiparba nehéz volt bevezetni az adatokkal való munkálatokat, mérőpontokat alkalmaztak a gyártás során, amelyhez a személyzetnek is alkalmazkodnia kellett, ez akár éveket is igénybe vett. Miután azonban megnézték az adatok alapján, hogy mit tudnak hasznosítani, aszerint pedig hogyan tudják a gyártás hatékonyságát is növelni, látványos növekedés vette kezdetét. A növekedést azonban nem mindig gépekkel érték el, tette hozzá, egy programot alkalmazva, de emberi erőforrást is bevetve úgy növelték a boltjaik eladását, hogy megfigyelték a jól teljesítő üzleteik alkalmazottjait, technikáit, a környezetet, az ott tapasztaltakat pedig igyekeztek beépíteni a kevésbé sikeres üzleteik működésébe.

„Az adatok nem feltétlenül úgy vannak jelen, hogy egyből segítenek, azokat a profilhoz kell alakítani” – fogalmazott Gündisch Zoltán. Egy példán keresztül szemléltette, hogy bár hosszú folyamatokat vesz igénybe ezen adatok kinyerése, a végén mindenképpen pozitív hatása van: a használtruha-gyártás esetében például az automatizált adatokból az alkalmazott le tudta szűrni, hogy hogyan haladt a munkájával, ahhoz képest mivel kell még foglalkoznia, így reagálni tudott rá, és ahhoz igazította a munkamorálját. Hozzátette, ez a folyamat nem csak az adatok begyűjtéséről szólt, de a termelést is segítette.

Mindig jó az irány?

„Az adatalapú döntés eltávolítja a személyeskedést” – vallotta Gündisch Zoltán, ám ez kellene legyen az irány, mégis a legnagyobb kihívást jelenti annak eldöntése, hogy mikor kezdjünk el az adatokra hallgatni. Barta Vilmos hozzátette, érzelmekkel sokszor olyan döntéseket bírálnak fölül, amit valójában el kellene fogadniuk. Amikor azonban az ember tulajdonosként vezet, sokszor egy belső motiváció is vezeti, ami más irányokat, esetenként túl nagy engedelmességet is mutathat.

Mesterséges intelligencia bevonása?

Varga-Pál-Petry Zsolt elmondta, bizonyos területeken, például rendelések előkészítésénél, szeretnék bevonni a mesterséges intelligenciát, hiszen míg egy eladónak a rutin kialakítása akár évekbe is telhet, a készletet figyelembe véve a MI könnyebben meg tudja tartani a napirendet. A Mendola cégcsoport esetében mesterséges intelligenciát főként a marketing terén veszik igénybe, tartalmak készítésénél, videók vágásánál.

Piaci és fogyasztási trendek

Barta Vilmos beavatott, a Nexxon piaci működésének esetében az Országos Statisztikai Hivatal adatait vásárolják meg, amelyeket aztán feldolgoznak. Emellett nemzetközi cégek statisztikáit, felhasználók szokásait, piacfelméréseit elemzik ki, illetve a nemzetközi sajtó híreit is figyelemmel követik. Varga-Pál-Petry Zsolt hozzátette, ők a nyugati trendeket figyelik, de követik a szaksajtó információit, illetve piackutatásokat is végeznek.

Megosztás

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kapcsolodó hírek

Tekintse meg az alábbi cikkeinket is!

A Befektetés Művészete

A Befektetés művészete címmel zajlott az áprilisi Vállalkozásokról nyitottan többszemközt eseménye, ahol Bitai László pénzügyi