Fakultatív magán egészségbiztosítás vs kötelező állami egészségbiztosítás

Teltházas eseménnyel zártuk a márciust, a Közgazdász Borklubon Dr. Lorenzovici László egészségügyi közgazdász, egyetemi előadótanár a magán és az állami egészségügyi biztosítás közti különbségekről tartott előadást. Felvázolta a biztosítást érintő rizikó, valószínűség, illetve kár lehetőségeit, majd érintette a kiadások struktúráját is, ám, mint kifejtette, Romániában még fejletlen a betegségek költségének megállapítására vonatkozó szakértelem.

Minden biztosításkötés kapcsán felmerül a rizikó, valószínűség és kár együttese. Míg egyes biztosítások során – például autóra kötött – megközelítőleg felmérhető ezen faktorok végkimenetele, az egészségbiztosítás másképp működik, hiszen már a betegség megjelenése idejében találkozunk kiszámíthatatlan paraméterekkel. Ezen esetben ugyanis más és más betegségek jelentkezhetnek, amelyeknek más és más a kezelési időtartama, de a szervezet reagálóképessége is esetenként eltérő. A szakember elmondta, Romániában senki nem tudja, hogy mennyi egy adott betegség költsége, soha nem történtek erre vonatkozó számítások, nincs is rá képesítés. Tehát lehet az magán vagy állami biztosító, ha nem tudja mennyibe kerül, azt sem tudja, milyen összeggel kellene gazdálkodnia.

Mivel tapasztalati tanulás az egészségügyben nincs, így mi, mint felhasználók csak azt tudjuk, hogy mit fizetünk, azt azonban nem, hogy mit kapunk érte. A kérdés az lesz, hogy mennyit ér az adott szolgáltatás. Dr. Lorenzovici László kifejtette, két alapvető különbség létezik a magán és állami egészségbiztosítás között: egyik rizikó alapon köttetik, a másik jövedelem alapon fizettetik. Tehát alapvetően mindenki jövedelme szerint fizet, ami után elvileg egyforma szolgáltatásokat kellene kapnia, ez azonban nem minden esetben történik meg. Mint elmondta, a magán egészségbiztosítás elsősorban a multicégek körében terjedt el, akik inkább a fiatal alkalmazottjaiknak ajánlják, ám felhívta a figyelmet, ezen esetekben nem feltétlenül a szolgáltatást vagy a jó minőséget, inkább az időt vásárolják meg. Hozzátette, elsősorban arra kellene inkább több figyelmet fordítani, hogy a közszektor zökkenőmentesen működjön, a magánrendszereket pedig azoknak ajánlani, akik úgy érzik, hogy plusz költségek mellett vagy időspórlás miatt megengednék azt maguknak.

Az Evangélikus-Lutheránus Egyház Reményik Sándor galériájában szervezett szakmai előadást ezúttal is borkóstoló követte, a résztvevők a tokaji Bodrog Borműhely borait ízlelhették meg, Hajdú János bemutatásában.

Megosztás

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kapcsolodó hírek

Tekintse meg az alábbi cikkeinket is!

A Befektetés Művészete

A Befektetés művészete címmel zajlott az áprilisi Vállalkozásokról nyitottan többszemközt eseménye, ahol Bitai László pénzügyi

Adatalapú cégvezetés

Az adatalapú cégvezetés témája került terítékre a márciusi Vállalkozásokról nyitottan többszemközt eseményén. A szakmai beszélgetésen