Rendezés: növekvő sorrendbe, avagy ki lesz az árverseny győztese a turizmusban?

Imecs-Ambrus Tímea, a Travelminit ügyvezetője volt a meghívottja a márciusi Bizniszvitaminnak, ahol a turisztikai piac alakulását, az árazás működését ismertette az érdeklődőknek. Az előadó választ adott arra, hogy vendégként hogyan találhatjuk meg a legolcsóbb ajánlatokat, de arra is válaszolt, hogy üzemeltetőként hogyan adhatjuk el szálláshelyünket a legmagasabb áron. A szakmai előadást az 1568 Bistro reggelije, illetve Berke Sándor mesterszakács muffinjai ízesítették.

A Travelminit 2013-ban indult, ma az ország második legnagyobb online szállásfoglalási kínálatát nyújtja – ismertette Imecs-Ambrus Tímea. Céljuk az volt, hogy magyarországi turistákat hozzanak Erdély területére. 2018 óta vakációs jegyeket is kínálnak, ez volt az a pont, amikor online szállásfoglalóból utazási irodává váltak, ekkor terjedt ki valójában jelenlétük a román piacra.

Az előadó elmondta, minden tervezés esetében az árazást tartják elsősorban szem előtt, vagyis úgy alakítják ki a szállás áraikat, hogy a felhasználó őket találja a legmegfelelőbbnek. 2019-ben ennek apropóján jött létre egy új szolgáltatásuk, a „promoții”, amely kedvezményes szálláscsomagokat értékesített, a 2022/23-as inflációs problémák miatt azonban ezt lezárták. Az elmúlt időszakban azonban elindították a Travelminit hűségprogramját, valamint szolgálatba helyezték a Booking Genius programját is, egy másik mérföldkőnek pedig a lengyel tulajdonú Szallas Groupba való csatlakozásuk tekinthető.

A romániai turisztikai piac napjainkban

A romániai turisztikai piacot napjainkban egy erős digitalizációs trend jellemzi, az online foglalások aránya 59%-ra tehető, a többit telefonon, személyesen végzik. Romániában 28000 foglalható szálláshely van, amiből 2500 hotel, 15000 pedig apartman. Mint megtudtuk, a romániai utazók 70%-a választ belföldi úticélt (is).

Árazás

A felhasználónak a széles választék, a legjobb/legalacsonyabb ár, illetve az egyszerű használat a legfontosabb, amikor egy platformon szállást kíván foglalni – sorolta az előadó. Hozzátette, az árazás szempontjából nem mindig a legalacsonyabb a legjobb, a felhasználó az ár-érték arányt veszi figyelembe.

Az árazás három szempont szerint történik: a hotel, a vendég és a platform eszköztára alapján. A hotel elsősorban a bevételére („revenue managment”) fókuszál, vagyis arra, hogy a napi ár és kapacitás stratégiát úgy alakítsa ki magának, hogy megfelelő telítettséget biztosítson. Egy fontos kulcseszköz ugyanakkor a csatornakezelés („channel managment”), hangsúlyozta Imecs-Ambrus Tímea, vagyis a digitalizáció. Ennek segítségével a szállásegység az összes platformon, ahol promoválja magát, beállíthatja az árait, kapacitását, kedvezményeit.

A platform alkalmi kedvezményekre biztosít lehetőséget, tehát különböző beállításokat alkalmaz, amivel arra bíztatja a felhasználókat, hogy az adott szálláshelyet ott lefoglalják. Ilyen például az „early booking” alkalmazása, vagy a „no refundable” vásár (az egyik ársávon, ahol drágább a szoba, ingyen lemondható a szállás, az olcsóbb szoba esetében azonban elveszhet az összeg).

A vendégek eszköztárát a hűségprogramokba való bejelentkezés teszi ki, választhatnak alkalmi kedvezmények közül, használhatnak ár összehasonlító eszközöket vagy szűrőket. A szakember hangsúlyozta, az információhoz való hozzáférés, a digitalizáció határozza meg mindennek az irányát, így a szolgáltatónak alkalmazkodnia kell, hogy a lehető legjobb árat és ajánlatot ajánlja.

Ki lesz az árverseny győztese?

A felhasználó kell legyen az árverseny győztese! Minden egyéb szereplőnek, vagyis a platformok, szálláshelyek, azon kell dolgozniuk, hogy a legjobb árat ajánlják.

Megosztás

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kapcsolodó hírek

Tekintse meg az alábbi cikkeinket is!

A Befektetés Művészete

A Befektetés művészete címmel zajlott az áprilisi Vállalkozásokról nyitottan többszemközt eseménye, ahol Bitai László pénzügyi

Adatalapú cégvezetés

Az adatalapú cégvezetés témája került terítékre a márciusi Vállalkozásokról nyitottan többszemközt eseményén. A szakmai beszélgetésen